top of page

O GADŽE BAŠAVEN: BARO HITOS EP is out! 

O Gadže Bašaven, v preklade z rómčiny "Nerómovia hrajú", je skupina gádžov zapálených pre rómsku hudbu a tanec. Speváčku Jounu (Júlia Kozáková) môžete poznať vďaka albumu Manuša, ktorý získal ocenenie Radio_Head Award za rok 2022 v kategórii World music. Ak Manuša prináša kyticu tých najcitlivejších tradičných rómskych piesní, tak O Gadže Bašaven je jej besný bratranec, čo sa nebojí odpáliť youtubové rom-pop hity z minulého týždňa. Na kontrabas hrá Citrom (Michal Smetana), ktorý pod svojím gádžovským menom hrá v snovej kapele Tolstoys. Primáš Zindelo (Matúš Kyseľ) a cimbalista Sandra (Peter Leto) budovali bájnu kariéru v ĽH Ekonóm, aby sa teraz konečne mohli venovať poriadnej hop čip muzike. Čávo gitarista Báro Krečúno (Pavol Viecha) je vo svojom civilnom živote divadelným režisérom, ktorý sa venuje sa čo najkontroverznejším témam, napríklad aj v SND. Tanečný pár s najrýchlejšími nohami tvorí Loula (Libuša Čižmárik Bachratá) a Badžo (Maroš Čižmárik). Čapáše a čardáše sa naučili v rómskych osadách a na diskotékach lúskajú dídžejom popod fúzky.


Členovia a členky skupiny sa stretli pri ohni s cimbalom, basou, gitarou a husličkami. Na ramenách majú úvery a doktoráty, no v srdciach zábavu a živelnú rómsku muziku. Okrem koncertnej a zábavovej činnosti prinášajú medzi malé gádžatká aj romáčikov v rámci projektu Aven Jekhetane osvetu o rómskej kultúre aj na základné a stredné školy. 

Skladby na EP Baro Hitos sa nahrávali v nahrávacom štúdiu Divadla na Orlí v Brne v spolupráci s Janou Jelínkovou. O mix a mastering sa postaral Drew Deal z Tolstoys a ďalší člen tejto bratislavsko-berlínskej skupiny, Matej Herceg alias Young Aesthete, na EP prispel tanečným remixom staršieho singla O Gadže Bašaven – Essential. Okrem toho obsahuje nahrávka tri energické skladby Gadžo Megamix 2023, Gadžo Mulatinel (Ávtar Ábá) a Bokhalo Gádžo (Tutti Frutti) a pokojnejšie rozhúpaný duet Gadžo Štilos (Av Miri).


● ● ● 
We are passionate lovers of Roma culture. Sadly, still nowadays Roma culture faces a considerable amount of stereotypes or romanticization. Our message is to make Roma music available to the widest possible audience, promote cultural dialogue between minority and majority, and point out how misleading are stereotypical views. A part of our initiative is the educational project Aven Jekhetane, which brings workshops and concerts for primary and secondary schools across Slovakia aiming to raise awareness of cultural diversity, critical thinking and to raise their interest in Roma culture. 
● ● ● 
Julia Kozáková - spev / vocal
Libuša Bachratá - tanec / dance
Matúš Kyseľ - husle / violin
Peter Leto - cimbal / cimbalom
Pavol Viecha - gitara / guitar
Michal Smetana - kontrabas / double bass
Maroš Čižmárik - tanec / dance

VZDELÁVACÍ PROJEKT ● EDUCATIONAL PROJECT

AVEN JEKHETANE

O Gadže Bašaven

O Gadže Bašaven

bottom of page